9-11 kwietnia 2020.
BRAK WOLNYCH MIEJSC, OTWIERAMY LISTĘ REZERWOWĄ.
WARSZTAT ODBĘDZIE SIĘ W FORMULE ONLINE.
Warsztat będzie koncentrował się wokół poniższych zagadnień:
* Transformacja traumy relacyjnej
Wielu ludzi żyje lub dorasta w związkach, nie dających poczucia bezpieczeństwa, co naznacza ich poczucie siebie oraz sposób bycia w świecie. Ma to wpływ na zdolność takich osób do tworzenia bezpiecznych relacji z innymi, również z terapeutą. Warto spojrzeć na to z perspektywy traumy relacyjnej. W trakcie warsztatu przyjrzymy się niektórym wzorcom relacyjnym typowym dla relacji terapeutycznej. Mogą one stanowić najbardziej wymagające i trudne dla nas, terapeutów, aspekty naszej pracy, ale też najbardziej satysfakcjonujące jej części. Po pierwsze, poszukamy popartego relacyjną neurobiologią zrozumienia niektórych adaptacji, wzmacniających relacyjne trudności w życiu dorosłym. Po drugie, zbadamy jak siły przyciągania i odpychania, związane z relacyjnymi potrzebami klientów, przedstawiają się w relacji terapeutycznej. Po trzecie, rozważymy skuteczne interwencje, mające pomóc klientom w transformacji ich ran relacyjnych.
* Terapeutą bogatym w zasoby
Istnieje duże zainteresowanie tematem traumy i coraz większą uwagę zwraca się na wpływ, jak wpływa na terapeutów praca w tym obszarze. Spojrzymy na traumę z perspektywy pola relacyjnego, by zrozumieć oraz nauczyć się zapobiegać traumie zastępczej. Możemy zastosować niektóre podstawowe zasady neuronaukowe, zarówno do traum przeżywanych przez klientów, jak i do terapeutów i relacji terapeutycznej. Pierwszą regułą pracy z traumą jest konieczność zatroszczenia się o siebie przez terapeutę – to nie luksus, a integralna część pracy oraz związanej z nią etyki. Koncentrując się na zasobach dostępnych terapeucie, rozważymy jak możemy wzmocnić swoją odporność, tak byśmy w sposób bardziej komfortowy mogli towarzyszyć klientowi bez dysocjowania się lub zarażania się traumą. Skuteczna praca w obszarze traumy wiążą się ze zwracaniem szczególnej uwagi na osobistą historię traumy terapeuty oraz otrzymaną przez niego opiekę, gdyż obie kwestie mogą wyłonić się w relacyjnym tańcu terapeutycznym. Jako że trauma jest doświadczana w ciele, koniecznym jest, by zarówno terapeuta, jak i klient rozwinęli ucieleśnione zasoby, związane z poczuciem bezpieczeństwa, ugruntowaniem oraz rezyliencją. Refleksyjna praktyka zawiera w sobie koncentrację na różnych aspektach traumy oraz relacji terapeutycznej, w tym korzyści wynikające z pracy, które mogą dotyczyć wzajemnego uzdrawiania.
* Brakujące ogniwo
Trauma w sposób fundamentalny i bezpośredni jest przechowywana w ciele. Główne współczesne podejścia terapeutyczne opowiadają się za stosowaniem interwencji terapeutycznych, nakierowanych na ciało. Często ciało opowiada historię, dla której brakuje słów, a my powinniśmy znaleźć sposób słuchania historii, kryjącej się za symptomami. Dla wielu terapeutów wyszkolonych w pracy werbalnej lub też “od góry do dołu”, praca z ciałem jest mało znana, a warsztat ten ma na celu zachęcić ich również do pracy “od dołu do góry”. Warsztat przedstawi niektóre idee i techniki, mogące prowadzić do zrozumienia oraz rozwiązania pewnych somatycznych markerów traumy.
Na tym warsztacie, zawierającym praktykę oraz teorię kliniczną, czyli to, co jest istotne w pracy z traumą (włączając PTSD, traumę złożoną, zaburzenia dysocjacyjne) Miriam Taylor podkreśli wagę zaadaptowania w swojej praktyce podejścia do traumy, uwrażliwionego na kwestię cielesności. Ciało będzie postrzegane jako pierwotny organizator oraz instancja integrująca doświadczenia traumatyczne, co ma swoje ugruntowanie w teorii, wywodzącej się zarówno z neuronauk, jak i fenomenologii egzystencjalnej. W szczególności, skupimy się na egzystencjalnych aspektach pracy z pobudzeniem, wrażeniami oraz ruchem, ale też na – mającym swoje podłoże w traumie – lękach przed połączeniem się z cielesnym self.
PROWADZĄCA
Miriam Taylor jest brytyjską psychoterapeutką Gestalt (zarejestrowaną w UKCP), superwizorką oraz trenerką. Od 1995 roku prowadzi prywatną praktykę. Zanim rozpoczęła prace jako counsellorka i psychoterapeutka, zajmowała się edukacją dorosłych. Przez kilka lat nadzorowała również, pod kątem klinicznym, wsparcie dla młodych osób, a także pracowała w służbach ukierunkowanych na pracę z traumą. Miriam jest szczególnie zainteresowana zagadnieniami integracji traumy oraz rolą ciała w perspektywie relacyjnego pola. W swojej pracy wspiera się m. in. głęboką więzią ze światem natury, przeszła Wilderness Experience w USA. Uczy w Wielkiej Brytanii oraz międzynarodowo; była trenerką, konsultantką akademicką oraz egzaminatorką w Metanoia Institute w Londynie; jest również członkinią Leadership Team of Relational Change. Miriam Taylor jest autorką dwóch książek: “Trauma Therapy and Clinical Practice: Neuroscience, Gestalt and the Body” (2014) oraz – mającej się ukazać w połowie 2021 roku – “Deepening Trauma Practice”, a także kilku artykułów.
SZCZEGÓŁY WARSZTATU:
MAKSYMALNA ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 32 osoby
MIEJSCE: platforma zoom.us
TŁUMACZENIE: WARSZTAT BĘDZIE TŁUMACZONY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO NA JĘZYK POLSKI
TERMIN:
9-11. 04. 2021
GODZINY:
piątek: 10:00 -18:00
sobota: 10:00 -18:00
niedziela: 10:00 - 17:00
WARUNKI UCZESTNICTWA
W WARSZTACIE MOGĄ UCZESTNICZYĆ OSOBY OD 1. ROKU SZKOŁY (W PRZYPADKU PROGRAMU STAŻ + 3 LATA) LUB OD 2. ROKU (W PRZYPADKU PROGRAMU 2 I 2 LATA).
Całkowity koszt szkolenia to 1150 zł. płatny w całości w ciągu 7 dni od daty wysłania wypełnionego formularza rejestracyjnego (link do formularza poniżej).
Prosimy o wpłaty na konto:
Szkolenia Gestalt sp. z o.o.
ul. Wielicka 82 / 21,
30-552 Kraków, Polska
Bank Pekao S.A.
83 1240 4432 1111 0011 0328 5822
W razie pytań zapraszamy do kontaktu z nami: kontakt@szkoleniagestalt.pl lub 798447118.
REJESTRACJA WYŁĄCZNIE PRZEZ FORMULARZ: